کردستان دوست داشتنی
 
 

اقوام کرد
اقوام کرد از اقوام ایرانی1 هستند که در مساحتی به وسعت 500.000 کیلومتر مربع در خاورمیانه آسیای مرکزی در ایران زندگی می کنند. کردستانات از بخش های کردستان ایران ترکیه، عراق و کردستان سوریه تشکیل شده تمامی این سرزمین ها بخشی از ایران بوده که طی سال های 1512-1520 قسمت بزرگی از آن به دولت عثمانی واگذار شد. پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی کردها در 4 کشور ترکیه ،عراق ، سوریه و ایران پخش شدند.
 
 
 
 
قدیمی ترین ساکنین غرب ایران مردمی به نام کورته کردوک و کرتو بودند که در حدود 8000 سال قبل از میلاد می زیستند. این قوم بعدها با اقوامی از آریایی ها که به آن ها ماد گفته می شد واز جنوب سیبری حدود 3000 سال قبل میلاد به غرب ایران کوچ کردند در هم آمیختند و همگی کرد نام گرفتند و موفق به تاسیس حکومت آریایی در غرب ایران گشتند و نخستین شهرهای ایران را به وجود آوردند. گزنفون2 مورخ و فیلسوف یونانی حدود 2400 سال پیش تمام منطقه غرب را کردوک نامید ، همچنین شرف خان بدلیسی مورخ قرن دهم در کتاب شرفنامه لفظ کرد را چنین تعبیر کرد: لفظ کرد به معنی شجاعت است چرا که اکثر پهلوانان نامدار از این طایفه برخواستند از جمله رستم زال3 ، از پرآوازه ترین پهلوانان ایران زمین که چون در سیستان به دنیا آمد او را رستم زابلی نیز می نامیدند. زبان کردی گویشی از زبان های هندواروپایی در شاخه زبان های ایرانی غربی است ،زبان کردی در واقع زبان واحدی نیست و اصولاً به معنای یک زبان با شکل استاندارد نیست ؛ مجموعه ای از زبان های سورانی ، کرمانچی و ... است که به اجماع کردی نامیده می شود.
 
 
 
 
دین اکثریت کردها اسلام و اکثراً مسلمان سنی و پیرو فقه شافعی هستند. کردها مانند سایر ایرانی ها دارای فرهنگ غنی و آداب و رسومی ریشه دار هستند. از جمله جشن های سنتی4 در کردستان میتوان به مراسم بوکه باران که نوعی نیایش برای درخواست باران در روزهای خشکسالی است اشاره کرد . در این مراسم دختران نوجوان روستا با عروسک های رنگی در حالی که شعر میخوانند در کوچه ها می گردند و اهالی به نیت باران به آن ها آب می پاشند و هدیه می دهند. اعیاد مذهبی چو عید قربان و عید فطر و خصوصاً میلاد پیامبر از اعیاد بزرگ کردها بوده است
 
 
 
 

پوشش کردها
آن چه پوشش کردها را از سایر پوشش های ایرانی5 خاصتر کرده پوشش رنگارنگ و لباس های زیبای زنان و مردان کرد است . این پوشش شامل تن پوش ، سرپوش و پای افزار است. کاربرد هریک از این اجزا به فصل نوع کار ، معیشت ، مراسم و جشن ها متفاوت است از نظر بافت پارچه منطقه سقز و از نظر ساخت پای افزار گیوه کلاش و کالی اورامانات و آبادی های کوهستان شاهو مانند پاوه، خنه دره ، وزلی از عمده ترین نواحی بافت و صدور پارچه و پای افزار در استان به شمار می رود. مریوان به عنوان شهر کلاش در سال 2018 توسط یونسکو به ثبت جهانی رسید و در کنار رشت6 و اصفهان جزو شهر های خلاق ایران می باشد.
 
 
 
 

رقص های آئینی
رقص های کردی از ریشه دارترین رقص ها درایران است ، آیین پیرشالیار در منطقه هورامان که به آن عروسی پیر شالیار گفته می شود از قدیمی ترین مراسم آیینی است که ریشه در تصوف دارد، حرکات چرخشی که نوعی حرکات قوسی است با تاکید برارتباط میان عناصر حرکتی رقص و نظام های معنایی که رقص سماع نامیده می شود. رقص های گروهی که دست در دست هم مرد و زن که نشان از برابری و برادری بوده و معنای زیبا به رقص می بخشد. اقلیم کردستان با مردمانی زلال به شفافیت رودهای سیروان هورامان و دریاچه زریوارو فرهنگی به قدمت 8000 سال قبل از میلاد سرزمین رنگها و موسیقی7 و رقص و آیین های زیبای مذهبی نگین زمردی در غرب ایران است که بهارش را در کنار آبشار گویله در مسیر سقز به مریوان باید دید و تابستانش را در کنار دریاچه زریوار یکی از مناطق اکو توریستی معروف و پرطرفدار8 ایرانی باید زندگی کرد
 
 
 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.5 / 5. تعداد رای: 2

 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد