52 سایت فرهنگی ایران
 
 
حتما این 52 میراث باستانی ایرانی مورد توجه دونالد ترامپ را ببینید. آنچه ایران را در منطقه و حتی در دنیا از دیگر کشورها بیش از هرچیزی متمایز نموده ، موقعیت جغرافیایی ، تنوع آب و هوایی و البته تمدنی چند هزار ساله با پیشینه و اصالتی به قدمت تاریخ تمدن بشری است ، جالب است بدانید این قدمت تاریخی و فرهنگی ، این روزها حتی توجه رئیس جمهور آمریکا را نیز به خود جلب نموده است. دونالد ترامپ به تازگی در توییتی از 52 سایت فرهنگی ایران به عنوان هدف نام برده که می تواند 52 مکان بی نظیر برای سیر و سیاحت در تاریخ و فرهنگ ایران باشد.
 
 
 
 

1. پرسپولیس. (550–330 قبل از میلاد)- ثبت شده در یونسکو در سال 1979 یکی از سه پایخت اصلی امپراطوری هخامنشی1 بوده و جشن های شاهنشاهی و تشریفات و مراسم پذیرایی از مهمانان و سفرای شر های دیگر در این مکان باستانی برگزار می شده است.
2. زیگورات ، چغازنبیل 1250 سال پیش از میلاد – اولین بنای ثبت شده ی ایرانی در یونسکو در سال 1979 زیگورات چغازنبیل2 به عنوان نیایشگاه توسط پادشاه بزرگ عیلام باستان، و برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شوش (شهر باستانی)، ساخته شده‌ بود.
 
 
 
 

3. میدان نقش جهان 1636 میلادی - ثبت شده دریونسکو در سال 1979 میدان نقش جهان3 که دومین میدان بزرگ جهان می باشد در دوره شاه عباس اول صفوی به عنوان مکانی برای برگزاری مراسم رسمی و برگزاری بازی چوگان ساخته شد در اصفهان ساخته شد و از آن زمان تا کنون سبب شگفتی بسیاری شده است.
4. تخت سلیمان 405-480 قبل میلاد – ثبت شده در یونسکو درسال 2003 تخت سلیمان در دوره ساسانی ساخته شده و بارگاه آتش مقدس زرتشتیان4 بوده که فرمانروایان ساسانی هنگام به سلطنت رسیدن دربرابرش تعظیم می کردند.
 
 
 
 

5. ارگ بم ثبت شده در یونسکو 2004 ارگ بم بزرگترین بنای خشتی جهان است که از لحاظ عظمت و زیبایی با دیوار چین مقایسه می‌شود این بنا در شهر کرمان5 مربوط به عصر اشکانی یا هخامنشی است.
6. پاسارگاد ثبت شده در یونسکو 2004 مجموعه پاسارگاد به دوران هخامنشی بر میگردد و از معروف ترین آثار آن آرمگاه کوروش بزرگ ، بنیانگذار امپراطوری هخامنشی است.
 
 
 
 
7. گنبد سلطانیه ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ میلادی –ثبت شده در یونسکو 2005 گنبد سلطانیه6 نخستین گنبد دو جداره در جهان است .از این گنبد به‌عنوان بزرگ ‌ترین گنبد تاریخی ایران و بزرگ ‌ترین گنبد خشتی جهان نیز یاد می‌شود. 8. بیستون 520 پیش از میلاد- ثبت در یونسکو 2006 آنچه بیستون7 را در جهان معرفی می كند، كتیبه بزرگ داریوش است كه به ۵۲۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردداین سنگ نوشه ی عظیم روی کوه بیستو درکرمانشاه پس از کشور گشایی های کوروش کبیر نگاشته شده است .
 
 
 
 

9. سازه شوشتر ثبت شده در یونسکو 2009 مجموعه آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر8 از بی‌مانندترین نمونه‌هایی است که جهت استفاده بهینه از آب در دوران کهن مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است. این مجموعه از سد، تونل‌ها، کانال‌های فرعی و آسیاب‌های آبی تشکیل شده که به صورت یک مجموعه صنعتی-اقتصادی بوده و جزئی از مجموعه بزرگ سازه‌های آبی شوشتر می‌باشد. برخی قدمت سازه های آبی شوشتر را به دوران مادها و در حدود چهار هزار سال پیش دانسته اند. با این وجود چیزی که امروز از بند میزان باقی مانده است بیشتر مربوط به دوران ساسانی است.
10. بازار تبریز ثبت شده در یونسکو 2010 بازار تبریز9 با مساحت یک کیلومتر مربع بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا محسوب می شود که شامل دالان ها کاروانسرها و ... است . تبریز و بازار آن در قرن سیزدهم میلادی رونق و شهرت یافتند،
 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد