52 سایت فرهنگی ایران
 
 

11. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی ثبت شده در یونسکو در 2010 آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی10 به دلیل آن که در طول دوره های مختلف بناهای مختلفی به آن اضافه شده از لحاظ معماری و هنر تزییناتی بسیار مهم می باشد.
12. باغ ایرانی ثبت شده در یونسکو در 2011 معماری تمامی باغ های ایرانی11 سه ساختار و طراحی منحصر به فرد دارد: اول در مسیر عبور جوی آب قرار دارد. دوم: محصور است با دیوارهای بلند سوم در داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب قرار دارد. این سه مشخصه باغ‌های ایرانی را از دیگر عمارت های مشابه در گشور های دیگر متمایز می‌کند.
 
 
 
 

13. مسجد جامع اصفهان 777 میلادی-ثبت شده در یونسکو در 2012 قديمی‌ترين بنای تاريخی اصفهان را میتوان مسجد جامع اصفهان عنوان کرد.
14. برج گنبد قابوس ثبت شده در یونسکو 2012 برج گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که نزدیک به پانزده متر از زمین بلندتر است قرار دارد.
 
 
 
 15. کاخ گلستان ثبت شده در یونسکو سال 2013 ساخت کاخ گلستان12 به زمان شاه عباس صفوی برمی‌گردد و بخشی از سفرنامه پیترو دلاواله13 (در سال ۱۰۲۸ ه‍.ق / سر آغازی بر ارگ سلطنتی) که به توصیف شهر تهران با چنارستانی که قصر سلطنتی را احاطه کرده بوده می‌پردازد.
16. شهرسوخته 3200 سال قبل از میلاد-ثبت شده در یونسکو در سال 2014 شهر سوخته در ۵۵ کیلومتری شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان14 و در کنار جاده زابل - زاهدان قرار دارد. تمدن شهر سوخته یکی از شگفتی‌های دنیای باستان است. این شهر مهمترین مرکز استقرار و در حقیقت پایتخت منطقه در دوران مفرغ بوده است.
17. میمند- شهربابک ثبت در یونسکو در سال 2015 روستای میمند کرمان نقوش ده هزار ساله و سفال‌های شش هزار ساله از جمله مستندات مكشوفه‌ای هستند كه تاریخ میمند را روایت می‌کنند خانه‌های صخره‌ای پراكنده، معبد، قلعه و برج‌های مختلف (مربوط به هزاران سال پیش) وجود دارد كه میمند را از یك روستا به یك مجموعه با تمدن خاص تبدیل می‌كند.
18. شوش ثبت در یونسکو در سال 2015 شوش15 یكی از قدیمی ترین شهرهای جهان است. 5000 سال پیش از میلاد در این مكان، مردم در قلعه زندگی می كردند و از4000 سال پیش زندگی در شوش به صورت شهری در آمده است. این منطقه كه بین رودهای كرخه و دز قرار دارد پایتخت سیاسی عیلامیها بوده است
 
 
 
 19. قنات ایرانی ثبت شده در یونسکو در 2016 قنات یا کاریز راه‌آب یا کانالی است که در زیرِ زمین کنده شده، تا آب در آن برای رسیدن به سطح زمین جریان یابد. این جوی یا کانال در عمق زمین برای ارتباط دادنِ رشته‌چاه‌هایی است که از مادر چاه سرچشمه می‌گیرد.
20. کویرلوت ثبت شده در یونسکو در سال 2016 «دشت لوت» یا «بیابان لوت» نخستین دشت بیابانی وسیع در جنوب شرقی ایران و از جمله بیابان های فراگرم و خشک جهان است بیابان لوت با قرارگیری در قطب حرارتی زمین در سال های 2005، 2006، 2007 و 2009 به عنوان گرم ترین نقطه ی زمین اندازه گیری شد و در سال 2005 با دمای بالای 70 درجه ی سانتی گراد، رکورد گرم ترین دما در کره ی زمین را ثبت کرد.
21. شهر یزد ثبت شده در یونسکو در سال 2017 یزد16 اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیا است.
22. چشم انداز باستان شناسی ساسانی منطقه فارس ثبت شده در یونسکو در سال 2018 چشم‌انداز باستان‌شناسی ساسانی منطقه فارس، هشت سایت باستانی است که در سه منطقه باستانی، فیروزآباد، بیشاپور، سروستان در جنوب غربی استان فارس واقع شده‌اند. این سایت‌ها شامل، شهر گور، پایتخت ساخته شده اردشیر بابکان- بیشاپور، شهر و سازه معماری جانشینش، شاپور یکم و سروستان، کاخ بهرام پنجم پانزدهمین شاه ساسانی می‌شوند.
 
 
 
 

23. جنگل های هیرکانی ثبت شده در یونسکو در 2019 جنگل های هیرکانی17 با قدمت ۲۵ تا ۵۰ میلیون سال (دوره پالئوژن) یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان ومنابع اکو توریسم به‌شمار می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود.
24. مجموعه آثار رهبانی ارامنه ایران ثبت شده در یونسکو در 2008 مجموعه سه کلیسای ارمنی18 (قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس و کلیسای زور زور) است که در استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار دارند.
 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 1

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد