52 سایت فرهنگی ایران
 
 25.کاروانسرای سعدالسلطنه کاروانسرای سعدالسلطنه به عنوان بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده ی ایران شناخته می شود. این بنا به اواخر دوران حکومت ناصر الدین شاه قاجار برمی گردد و یکی از زیباترین بناهای قدیمی و دیدنی قزوین به شمار می رود.
26.کاخ سعدآباد سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده‌است. این مجموعه به خوبی معماری باغ ایرانی را به نمایش می گذارد و وجود درختهای کهنسال چنار ، خانه ی مناسبی برای طوطی های تهران شده است.
27. قلعه بابک دژ بابک ، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، در نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر می‌باشد. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده و نام خود را از نام بابک خرمدین، ، گرفته‌است.
28.قلعه رودخان برخی از کارشناسان، ساخت این ساختمان که یکی از عجیب ترین قلعه های ایرانی1 می باشد را به دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند. در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان الموت بوده‌است.
 
 
 
 29.غار علیصدر غار علی‌صدر2 یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر همچنین دارای طولانی‌ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان است.
30.خانه آقازاده –ابرکوه تصویر بادگیر این خانه پشت اسکناس‌های دو هزار تومانی نقش بسته است، این خانه صاحب بزرگ‌ترین بادگیر دو طبقه در ایران است.
31.آتشکده بهرام یزد آتشكده يزد، گرچه قدمت آن به دوران پهلوی می‌رسد و ساخت آن به ۸۰ سال قبل باز می‌گردد، ولی آتشی كه درون آن می‌سوزد بيش از ۱۵۰۰ سال است كه روشن مانده است.
32.خانه بروجردی ها خانه بروجردی ها و خانه ی طباطبایی‌ها3 از آثار معماری تاریخی شهر کاشان هستند. خانه ی بروجردی در زمان قاجار ساخته شده است.این خانه با بادگیرهای قرینه هلالی شکل زیبایی بر بام تالار و کلاه فرنگی روی آن یکی از زیباترین جلوه‌های معماری ایرانی را به معرض نمایش می‌گذارد.
 
 
 
 


33.مسجد نصیرالملک مسجد نصیرالملک از دیدگاه کاشی کاری از ارزنده‌ترین مساجد ایران4 و از دیدگاه ساختمان‌سازی به ویژه مقرنس بی‌مانند است .در این مسجد از شیشه‌های رنگی استفاده شده به همین علت آن را مسجد صورتی ایران نیز می‌گویند. ورودی اصلی مسجد از کاشی هفت رنگ با تزیینات فراوانی از گل سرخ و گل زنبق شیراز است.
34.مسجد وکیل مسجد وکیل ، مسجدی تاریخی مربوط به دوره زندیان در شیراز است که به دستور کریم‌خان زند ساخته شد. این مسجد در غرب بازار وکیل واقع شده ، طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است.
35.قلعه فلک افلاک فَلَک‌الافلاک قلعه‌ای تاریخی11 در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده بُرجی هم شناخته می‌شود. این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است. تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان بازمی‌گردد.
36.حافظیه در سال(۱۴۵۲ میلادی) حدود ۶۵ سال پس از وفات حافظ شمس‌الدین محمد یغمایی، حاکم فارس، برای اولین بار عمارتی گنبدی شکل بر فراز مقبره حافظ5 بنا کرد و در جلو این عمارت، حوض بزرگی ساخت که از آب رکن آباد پر می‌شد. کریم‌خان زند در زمان حکومتش بر فارس ، بارگاهی به سبک بناهای خود بر مقبره حافظ ساخت و بر تربتش سنگی مرمرین نهاد که این سنگ مزار تا به امروز نیز باقی مانده است .
 
 
 
 37.سعدیه این مکان در ابتدا خانقاه سعدی6 بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده‌است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر مقبره‌ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد. مقبره کنونی سعدی در سال 1332 دوباره سازی شد و از آن زمان تا کنون بازدیدکننده های بسیاری را جذب کرده است.
38.عطار آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری بر روی قبر عطار نیشابوری ساخته شد. در دوره‌های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه ۷۰ نیز مرمت مختصر شد. فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف نامی ایران در حدود سال ۶۱۸ درگذشت.
39.آرامگاه خیام خیام ، شاعر، منجم ریاضی دان معروف که به خاطر رباعیات خود در دنیا معروف است . آرامگاه خیام تلفیقی از نجوم، هندسه، شعر و نماد شخصیت چندوجهی حکیم ابوالفتح عمرابن خیام نیشابوری است.
40.کلیسای وانک این کلیسا که کلیسای جامع ارامنه اصفهان هم شناخته می شود در زمان شاه عباس دوم و از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان ساخته شده. از نظر طلاکاری سقف و سطح داخل گنبد و نقاشی های تاریخی از زیباترین کلیساهای اصفهان است.
 
 
 
 41.آرامگاه فردوسی ابوالقاسم فردوسی توسی، شاعر حماسه سرای ایرانی است . به عقیده ی بسیاری از کارشناسان، وی را می توان بزرگترین سراینده ی پارسی‌گو دانست که موفق شد در مدت زمان زندگی اش شاهنامه را بسراید
. 42.ارگ کریمخان زند ساخت ارگ کریم خان بین سالهای 1766 و 1767 میلادی انجام شد. در دوران زندیه بعد از آنکه کریمخان زند شیراز را به عنوان پایتخت انتخاب کرد ، این ارگ را به عنوان مکان زندگی برگزید.
43.عمارت چهل ستون کاخ چهل ستون یکی از نمونه‌ باغ‌های سلطنتی به جای مانده از دوره صفوی در شهر اصفهان است که با نام کاخ چهلستون یا باغ موزه چهل ستون نیز شناخته می‌شود. این میراث تاریخی از جمله مشهورترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود
44.بازار وکیل یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است. این بازار که به فرمان کریم خان زند ساخته شده، اکنون در مرکز شهر شیراز قرار گرفته‌است. در کنار بازار مکان‌های دیگر چون مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در قرار گرفته‌اند.
 
 
 
 

45.خانه حریری ها خانه حریری در تبریز از زیباترین خانه هایی است که در اوایل دوره قاجار ساخته شد. تعداد زیاد نقاشی‌ های دیواری، تنوع طرح، نقش و رنگ و موضوعات جالب توجه عصر قاجار و وجود سبک نگارگری دوره قاجار تبریز، خانه حریری را در میان خانه‌ های تاریخی آذربایجان‌شرقی و حتی کشور دارای جایگاه ویژه کرده است.
46.حمام گنجعلی خان این بنا در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان کرمان واقع شده و بخشی از مجموعه گنجعلی خانه است. 47. آسیاب‌ها ی نشتیفان آسیاب‌ها یا آس‌بادهای نشتیفان از جاذبه‌های زیبای روستای نشتیفان هستند.. این شهر به خاطر وجود آسیاب‌های بادی قدیمی‌اش مشهور است. وزش بادهای موسمی منطقه سیستان که همه ساله به مدت حدود ۱۲۰ روز ادامه دارد، موقعیت خاصی را برای ابداع آسیاب‌های بادی منحصر به فرد در این شهر به وجود آورده است.
48.یخدان مؤیدی یخدان مؤیدی بزرگترین یخچال خشتی ایران و جهان است. این بنا در اواخر دوره صفویه بنا شده و نام «مؤیدی» از آن نظر است که قنات مشهور به قنات مؤیدی آب آن را تأمین می‌نموده‌است. کاربری یخدان در گذشته نگهداری یخ برای ایام تابستان مردم شهر بوده‌است.
 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد