مسیحیان ایران
 
 

مسیحیت در ایران به سال های اولیه یکتاپرستی، قبل از ظهور اسلام باز می گردد. که البته در گذشته پیروان گسترده تری نسبت به زمان کنونی داشته است. مسیحیان ایران نقش مهمی در تبلیغ دین مسیحیت ایفا کرده اند. در حال حاضر حداقل 600 كلیسا و 500000 تا1000،000 مسیحی در ایران ساکن هستند. در ایران چندین قوم مسیحیت حضور دارند که می توان کلدانی ها، ارمنیان، آشوریان که دارای فرهنگ و زبان متمایزند و مسیحیان فارسی زبان که از دوره ی قاجار مصادف با ترجمه ی کتاب مقدس ظاهر شدند نام برد. با حضور مسیحیان در ایران کلیساهای متعددی که اصلی ترین نماد دین مسیحیت هستند نیز بنا شدند.

 
 
 
 

اکثر کلیساهای ایران که دارای ارزش تاریخی و هنری هستند، در حدود قرن هشتم هجری یا قرن چهاردهم میلادی و دوره ها ی پس از آن ساخته شده اند. البته این بدان معنا نیست که قبل از آن دوره هیچ کلیسایی در کشور وجود نداشته است. در زمان سلطنت شاه عباس ، پادشاه صفوی، سیاست های حیرت انگیز او باعث شد تعداد قابل توجهی از ارمنیان از ارمنستان و آذربایجان برای انتقال و اسکان در اصفهان و سایر مناطق ایران اقامت داشته باشند. مکانی به نام جلفا در سواحل رودخانه زاینده رود اصفهان ساخته شد و محل اقامت این افراد مهاجر قرار گرفت. در نتیجه، کلیساها در آن شهر بنا شدند. پس از درگذشت شاه عباس اول، جانشین وی، شاه عباس دوم نیز به رفاه ارامنه توجه زیادی کرد و کلیساهای بیشتری نیز در جلفا بنا شد.

 
 
 
 

کلیسای وانک که به کلیسای جامع منجی مقدس نیز مشهور است، از حیرت ‌آورترین جاذبه های اصفهان در مجاورت جلفا است. کلیسای جامع وانک با داشتن نقاشی های شگفت انگیز از سقف و معماری بی نظیر آن، در بین مهم ترین و زیباترین کلیساهای ایران قرار گرفته است. کلیسای جامع وانک نخستین کلیسایی بود که درمجاورت محله ی جلفای اصفهان توسط تبعیدشدگان ارمنی در زمان شاه عباس صفوی دوم بعد از جنگ عثمانی (در سال 1605-1063) ساخته شد. ثروت مردم و استقلال این منطقه و وجود مجموعه ی متنوعی از مبلغان اروپایی، مزدوران و مسافران اروپایی در سبک های متضاد معماری داخلی و خارجی آن تأثیر داشته‌است. امروزه این کلیسا علاوه بر عبادتگاه ارامنه محلی برای نگهداری آثار بی نظیر تاریخی و نسخه های خطی کهن است. به همین خاطر یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می آید.

 
 
 
 

پس از گذشت زمانی کوتاه از استقرار ارامنه در جلفا برخی از ارامنه به گیلان و برخی در شیراز اقامت گزیدند. هجوم بسیاری از اروپاییان در زمان سلطنت قاجارها منجر به شکوفایی کلیساهای دیگر علاوه بر آنهایی که قبلاً ساخته شده بودند، شد. تعدادی از این کلیساها به عنوان آثاری معماری و هنری به جای مانده اند. آذربایجان میزبان قدیمی ترین کلیساهای ایران است. از مهم ترین آنها کلیسای تادئوس مقدس (که به نام های کلیسای قره یا کلیسای سیاه نیز شناخته می شود) در جنوب ماکو و در 20 کیلومتری شمال شرقی چالدران در روستایی به همین نام واقع در منطقه ی کوهستانی استان آذربایجان غربی واقع است.

 
 
 
 

این کلیسا به‌ واسطه ی سقف های مخروطی ارمنی شاخصش از مسافت های طولانی قابل مشاهده است و در سال 2008 در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. امروزه این کلیسا به عنوان میعادگاه ارامنه ی ایران و حتی کشورهای همسایه به مناسبت جشن های سالانه است. این دو کلیسا که هر دو متعلق به ارامنه ی ایران است با جذابیت تاریخی و معماری بی نظیرشان مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارند. ارمنیان ایران بزرگ ترین گروه مسیحیان ایران به شمار می آیند که جمعیت آنها در حدود 80 تا 120 هزار نفر است. ارامنه باشگاه های اجتماعی ای بنیان نهاده اند که شروع آن از تهران بوده است. این باشگاه ها یا کلوپ ها برای برگزاری جشن های ملی و مذهبی و اجرای برنامه های فرهنگی، ادبی و هنری و امکان های اجتماعی برای ارامنه است.

 
 

ارامنه ی ایران به عنوان شهروندان ایرانی دارای آزادی عقیده و اندیشه و در کنار حق رأی دادن و انتخاب شدن از آزادی های دیگر در امور اجتماعی فرهنگی و ورزشی و .... برخوردارند. چرا كه قانون اساسی برای همه ی ملت ایران حقوق برابری پیش بینی و بر آن تأكید كرده است. آنچه که بیش از همه در رابطه با اقلیت های دینی در ایران مایه ی مباهات است، این است که علیرغم جمعیت اندک آنها در ایران دارای نمایندگانی (5 نماینده) در مجلس شورای اسلامی هستند. بر این اساس زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده، مسیحیان آشوری و کلدانی یک نماینده و مسیحیان ارامنه شمال و جنوب کشور هر کدام یک نماینده در مجلس شورای اسلامی خواهند داشت. همواره این اقلیت های مذهبی در انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان شورای شهر در پای صندوق های رأی حضور می یابند. وجود اقلیت های مذهبی و مشارکت آنها در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی، نقش مؤثری را در تقویت همبستگی و وحدت ملی داشته و موجبات توسعه و آبادانی هر چه بهتر کشور را فراهم می آورد.

 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 4

 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد