امپراطوری بزرگ پارس
 
 


امپراطوری پارس:
در میان گشت و گذار قرن های گذشته به بزرگترین و با اصالت ترین امپراطوری جهان رسیده ایم، امپراطوری که با نام بزرگ امپراطوری پارس مزین شده و قدمت آن 2500 ساله است، امپراطوری باشکوه پارس 26 قرن پیش توسط کورش کبیر بنا نهاده شد، تاریخ، چنین امپراطوری را شش قرن قبل از میلاد مسیح به تماشا نشسته است و این امپراطوری که یکی از بزرگترین امپراطوری های جهان بود از شبه جزیره بالکان در اروپا تا هند شرقی ادامه داشت.کوروش کبیر آن را پارس نامید تا همه جهانیان به پارسیان تعظیم کنند. قدرت بزرگ پارس که به نام امپراطوری هخامنشیان نیز خوانده می شد، بیش از 200 سال قبل از سقوط ارتش های متجاوز اسکندر بزرگ ، قطب جهانی فرهنگ ، دین ، علم ، هنر و فناوری بود.

 
 
 
 


کورش کبیر و امپراطوری پارس:
امپراتوری ایران به عنوان مجموعه ای از قبایل نیمه عشایری شروع به تولید گوسفند ، بز و گاو در فلات ایران کرد. کوروش کبیر رهبر این قبایل بود و در جنگ با بابلیان و لیدیا و مادها به پیروزی رسید و انها را به زیر سلطه خود درآورد و این چنین بود که 550سال پیش این امپراطوری بزرگ را تاسیس کرد. اولین امپراتوری پارسی تحت سلطنت کوروش کبیر به زودی به اولین ابرقدرت جهان تبدیل شد و با تصرف برخی مناطق ذکر شده اتحادی بین سه تمدن بشر در جهان باستان یعنی بین النهرین، مصر و هند را ایجاد کرد و یک دولت بزرگ را تشکیل داد و نام ان را پارس( امپراطوری پارس) نهاد.

 
 
 
 


پارس و پادشاهی بزرگ داریوش:
داریوش بزرگ ، پادشاه چهارم امپراتوری هخامنشی ، در بزرگترین زمان خود بر امپراتوری پارس حاکم شد ، این امپراطوری از قفقاز و آسیای غربی تا مقدونیه (بالکان امروزی) ، دریای سیاه ، آسیای میانه تا آفریقا شامل بخش هایی از لیبی و مصر ادامه داشت. ساخت زبان رسمی امپراطوری بزرگ پارس در زمان داریوش بزرگ به اجرا درآمد. داریوش از نجیب زادگان پارسی بود. امپراتوری پارس در اوج خود تحت پادشاهی داریوش بزرگ ، از شبه جزیره بالکان اروپا - در بخش هایی از بلغارستان ، رومانی ، و اوکراین تا دره رودخانه ایندوس در شمال غربی هند و از جنوب به مصر کشیده شده بود. ایرانیان نخستین افرادی بودند که مسیرهای ارتباطی منظم بین سه قاره آفریقا ، آسیا و اروپا برقرار کردند. آنها جاده های جدید زیادی ساختند و اولین سرویس پستی جهان را توسعه دادند.

 
 
 
 


فرهنگ پارسی:
ایرانیان باستان امپراتوری هخامنشی هنر را به اشکال مختلفی از جمله فلزکاری ، منبت کاری های سنگی ، معماری سنتی به جهانیان نشان دادند. همزمان با گسترش امپراتوری پارس ، سایر مراکز هنری تمدن اولیه ، شیوه جدیدی با تأثیرگذاری از این منابع شکل گرفت. فرهنگ ایرانیان باستان در آن حد بود که اولین نقاشی های دیواری سنگی توسط پارسی ها به تصویر کشیده شده است و نقاشی های دیواری پیچیده سنگی صحنه های سوارکاری و پیروزیهای نبرد را به تصویر می کشید. فرهنگ پارسی فرهنگی غنی از تمامی هنرها بود. تاریخچه قالی بافی در ایران به قبایل عشایری باز می گردد. پارسی های باستان از هنرهای این فرشهای دستباف که به دلیل طراحی دقیق و رنگهای روشن مشهور بودند استفاده های زیادی می کردند.

 
 
 
 


مذهب مردمان امپراطوری پارس:
آیین زرتشت از ابتدا تنها دینی بود که تمامی پارس را فرا گرفته بود. زرتشت یکی از قدیمی ترین مذاهب توحیدی در جهان است که نام پیامبر آن حضرت زرتشت است. امروزه هنوز هم در مناطقی از ایران و هند به عنوان یک دین اقلیت وجود دارد. زرتشت ، که احتمالاً مدتی بین 500 تا 1500 سال قبل از میلاد زندگی می کرده است ، به پیروان آموزش می داد که به جای خدایان زیادی که توسط گروههای پیشین هند و ایرانی عبادت می کردند ، یک خدای را عبادت کنند

 
 
 
 


تفاوت ایرانیان و نژاد عرب:
پادشاهان هخامنشی زرتشتیانی فداکار بودند. طبق بیشتر گزارش ها ، کوروش بزرگ حاکمیتی گسترده داشت به افراد خود اجازه می داد تا به زبان های خودشان صحبت کنند و آیین های خود را داشته باشند. در حالی که او بر طبق قانون زرتشتی آسا (حقیقت و عدالت) حکومت می کرد ، زرتشت را به مردم سرزمین های فتح شده ایران تحمیل نکرد. كتاب مقدس عبری ، كوروش بزرگ پادشاه پارسیان را به خاطر آزاد كردن قوم یهود( بابل) از اسارت و اجازه بازگشت به اورشلیم ستایش می كند. زمانی که ایرانیان تمامی تمدن بشریت را در دست داشتند اعراب از هیچ گونه تمدنی برخوردار نبودند و با وارد شدن اسلام به این سرزمین آنها رسمیتی تازه گرفتند. اعراب کسانی بوند که دختران خود را زنده به گور می کردند در ان زمان که کورش بزرگ برای زنان جایگاهی فراتر قرار داده بود. اعراب از یک تمدن بدوی سرچشمه می گرفتند که ترکیبی از آموزه های مسیحی و یهود بود.اعراب در بسیاری از موارد از جمله معماری و فرهنگ ایران زمین بهره می بردند. نژاد ایرانی و اعراب از همه لحاظ با همدیگر متفاوت بود زیرا اعراب با ورد اسلام به کشورهایشان تا حدودی به انچه می خواستند دست یافتند و این در حالی بود که همه ی این آموزه ها 2500 سال پیش از اسلام در امپراطوری پارس قدم گذاشته بودند.

 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد رای: 3

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد