شعرا
 
 


آشنایی با شعرای ایرانی
هرساله تعداد زیادی از افراد با عنوان توریست، از سراسر دنیا برای دیدن جاذبه ‌های توریستی به ایران سفر می ‌کنند. عده ‌ای از این افراد به منظور گردش و بازدید از بناهای تاریخی ایران سفر خود را آغاز می ‌کنند و برخی دیگر نیز به منظور آشنایی با ایران و فرهنگ ایرانیان و یا حتی آشنایی با شعرای ایرانی به ایران سفر می‌ کنند. مردم ایران همواره به مهمان ‌نوازی و هنرمندی معروف ‌اند و همچنین کمتر کسی است که نداند ایران مهد شعر و ادب پارسی می ‌باشد و شعرای ایرانی در فصاحت و شیوایی کلام مثال زدنی هستند. سال ‌های ۶۰۰ تا ۷۰۰ هجری قمری را می ‌توان سال ‌های تحول و تاثیرگذار بر شعر و ادب پارسی نام نهاد، چراکه شاعرانی چون عطار نیشابوری، مولانا جلال‌ الدین، سعدی شیرازی و حافظ در این سال ‌ها ظهور کردند.

 
 
 
 


خیام نیشابوری
هرچند خیام نیشابوری، شاعر سال ‌های (۵۰۲-۴۲۸) هجری قمری، جزو شعرای ایرانی دوران اوج شعر و ادب پارسی نمی ‌باشد اما اشاره به وی خالی از لطف نیست. عمر خیام نیشابوری ریاضی ‌دان برجسته تاریخ علم در ایران که ابتدا وی را با عنوان ریاضی‌ دان می‌ شناختند، فیلسوف، ستاره‌شناس و شاعر ایران ‌زمین است که در زمان سلجوقیان می ‌زیست. رباعیات خیام که مضمون آن ‌ها بیشتر در رابطه با زندگی مادی و معنوی و همچنین زندگی در لحظه می ‌باشد، نزد مردم ایران معروف است. ابیات خیام همچنین الهام ‌بخش آثار بزرگ ادبی چون رمان جنایی «انگشت متحرک» اثر «آگاتا کریستی» می ‌باشد. ادوارد فیتز جرالد (نویسنده انگلیسی) نیز رباعیات خیام را به انگلیسی ترجمه کرده است. یکی از جاذبه‌ های گردشگری نیشابور، آرامگاه خیام است که در محله شادیاخ در انتهای خیابان خیام قرار دارد و هرساله تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی را در خود جای می ‌دهد. در سفر به نیشابور حتما بازدید از مجموعه خیام که شامل موزه، کتابخانه و مهمان‌ خانه می ‌باشد، توصیه می ‌شود.

 
 
 
 


مولانا
جلال ‌الدین محمد بلخی، معروف به مولوی یا مولانا با تخلص «خاموش» از جمله شاعران ایرانی ‌است که کمتر کسی در دنیا وجود دارد که او را نشناسد یا با اشعارش آشنا نباشد. وی در سال ۶۰۴ هجری قمری از مادری پارسی زبان و پدری عارف در شهر بلخ متولد شد. اشعار وی را می‌ توان به دو بخش: قبل و بعد از آشناییش با شمس تبریزی تفکیک کرد. این شاعر عارف در جهان غرب نیز شناخته شده است چرا که ترجمه کتاب او به دست کولمن بارکس ( شاعر و مترجم آمریکایی) سال ‌ها در صدر بزرگترین و پرفروش ‌ترین کتاب در دنیای غرب قرار داشت. مولانا در سال ۶۷۲ ه.ق در شهر قونیه در ترکیه بر اثر بیماری درگذشت که هم ‌اکنون آرامگاه او از جمله مهم‌ ترین و جذاب‌ ترین جاذبه‌ هایی شهر قونیه می‌ باشدکه همه سال توریست ‌های بسیاری را در خود جای می‌ دهد. بهترین زمان برای سفر و بازدید از آرامگاه مولوی ۱۷ دسامبر می ‌باشد چرا که این تاریخ مصادف است با سالگرد درگذشت این شاعر. رقص سماع از جمله مهم‌ ترین مراسمی است که هرساله در سالروز درگذشت مولانا انجام می‌ شود.

 
 
 
 


سعدی
دانشجوی دانشگاه نظامیه بغداد، صاحب بوستان و گلستان و مجموعه اشعار، شاعر شیرین زبان پارسی، سعدی شیرازی است. وی علاوه بر پارسی در زبان عربی نیز تبحر داشت. گلستان وی را شاهکار ادبی نامیده‌اند که در آن به موضوعاتی چون: اخلاق، تربیت و موضوعات اجتماعی اشاره شده است. برخی سعدی را خداوندگار سخن نامیده‌اند. این شاعر که در سال ۶۰۶ ه.ق در شیراز متولد شد، علاقه بسیاری به سفر، نوشتن سفرنامه و سیر و سلوک داشته. سعدیه معروف، همان آرامگاه سعدی است که در کنار باغ دلگشا در دامنهء کوه در قسمت شمال شرقی شیراز قرار دارد که وی این محل را در سال ‌های آخر زندگی خود به عنوان خانقاه برگزیده بوده و بیشتر وقت خود را در آنجا سپری میکرده است. سعدی در سال ۶۹۰ ه.ق در سن ۸۴ سالگی در شیراز وفات یافت.

 
 
 
 


عطار
اگر قصد سفر به ایران را دارید در سفر خود حتما سری به نیشابور بزنید. این شهر زیبا که هرساله گردشگران زیادی را در خود جای می ‌دهد، آرامگاه شاعر، نویسنده و داروشناس معروف ایرانی را نیز در خود جای داده است. عطار که نام اصلی او «فریدالدین ابوحامد» است، در سال ۵۴۰ ه.ق در نیشابور چشم بر جهان گشود. وی علاوه بر عطاری، به درمان بیماری نیز می ‌پرداخت و بزرگترین عارف زمان خود نام گرفت. او در سال ۶۱۸ ه.ق چشم از جهان فروبست، مردم ایران ۲۵ فروردین را روز ملی عطار نام نهادند و هرساله مراسمی برای بزرگداشت این شاعر ایرانی در نیشابور، برگزار می ‌شود. از جمله این مراسم می ‌توان به شب شعر اشاره کرد.

 
 
 
 


حافظ
هرگاه نام غزل از سبک ‌های شعر به میان می ‌آید، کمتر کسی است که نام حافظ بر ذهنش نقش نبندد! شمس الدین محمد بن بهاالدین محمد حافظ شیرازی مشهور به لسان ‌الغیب که به دلیل حافظ قرآن بودن، تخلص حافظ را بر وی گمارده‌ اند، در سال 727 ه.ق برابر با سال 1326 میلادی در شیراز متولد شد. شهرت اصلی وی به‌دلیل سرایش غزل ‌های بسیار زیبای او می ‌باشد که از جمله ویژگی ‌های برخی از اشعارش، می ‌توان به زبان طنز نهفته در کلامش اشاره کرد. درباب شهرت وی در میان جهانیان همین بس که گوته شاعر، فیلسوف و نویسنده بزرگ آلمانی اثر مهم خود با نام دیوان شرقی را که یکی از برجسته‌ ترین آثار ادبی آلمان و اروپا به شمار می ‌رود، با الهام از دیوان حافظ پدید‌آورده است. گوته در نوشته‌ هایش به کرات به نام حافظ اشاره می ‌کند و اورا مورد خطاب قرار می ‌دهد. رالف والدو امرسون، نویسنده و فیلسوف آمریکایی نیز حافظ را شاعر شاعران خوانده است. حافظیه محل آرامگاه این شاعر ‌است که در شهر زیبای شیراز قرار دارد، این شهر می‌ تواند محل مناسبی برای سفر و بازدید گردشگران باشد.

 
 
 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 2

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد