پوشش مدرن ایرانی
 
 

پوشش مردم ایران بر اساس موقعیت جغرافیایی و ترکیبی از لباس های مدرن و سنتی تشکیل شده است. امروزه شاهد رشد کسب و کارهای طراحی لباس ایرانی بوده ایم و می دانیم که لباس های سنتی ایرانی در کنار لباس های مدرن غربی و مد روز به عنوان پوشش مردم ایران شناخته می شوند. مسئله پوشش مردم ایران یکی از روش های جذب توریست و گردشگرهایی است که به ایران وارد می شوند و بسیاری از کسانی که به قصد بومگردی وارد ایران می شوند، به پوشش مردم ایران به دید یک مسئله جذاب نگاه می کنند.

 
 
 
 

اما به راستی پوشش مردم ایران از دید توریست ها و گردشگر هایی که وارد خاک ایران می شوند چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم شما را با لباس های ایرانی بیشتر آشنا کنیم و در این زمینه اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهیم. ایرانی ها از لحاظ قوم و نژاد یکسان نیستند و همین تنوع فرهنگ ها و سنت های ایرانی باعث شده است تا پوشش مردم ایران در هر منطقه با تفاوت هایی همراه باشد. به طور کلی لباس های امروزی که در مراکز طراحی و تولید لباس ایرانی طراحی می شوند و مورد استفاده مردم قرار می گیرند، در هر منطقه دارای تفاوت هایی با یکدیگر است. اما به طور کلی می توان گفت که پوشش مردم ایران، امروز بیشتر از هر زمانی به لباس های مدرن و غربی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی رایج شده اند، به خصوص برای مردان نزدیک تر شده است و سنت و اصالت لباس های ایرانی در برخی از مدل های طراحی لباس بیشتر مورد توجه بوده است. در ادامه این مقاله شما را با پوشش مردم ایران بیشتر آشنا می کنیم.

 
 
 
 


آشنایی با انواع پوشش مردم ایران
پوشش مردم ایران بر اساس نوع محل زندگی و نژاد آن ها تعیین می شود. برای مثال مردم لر و بختیاری از لباس هایی استفاده می کنند که نشان دهنده ایل و نژاد آن ها است. این لباس زیبا برای مردان و زنان بختیاری به صورت پوشیده طراحی شده است که نشان از اصالت و نجابت مردان و زنان بختیاری و ایرانی است. همچنین مردم آذری با لباس های زیبایی که بر تن می کنند نشان می دهند که متعلق به خطه شمال غربی ایران هستند. از سایر لباس های محلی ایرانی که امروزه رایج است می توان به لباس کردی، بلوچی، زابلی، گیلکی و خراسانی اشاره نمود. همچنین مردم قزوین و همدان نیز برای خود لباس های محلی بسیار زیبایی طراحی کرده اند. طرح و نگاره هایی که برای لباس های ایرانیان در نظر گرفته شده است، بر اساس اعتقادات مذهبی، پوشش منطقه و غیره تعیین می شده است. اما پوشش مردم ایران در دنیای امروز چگونه است و چطور می توان پوشش مردم ایران را به سبک و سیاق سنتی نزدیک کرد، به طوری که مدهای پوشش امروزی نیز رعایت شود.

 
 
 
 


لباس های تلفیقی مدرن و سنتی
لباس های تلفیقی مدرن و سنتی ایرانیان امروزه در بازارهای ایران و گاها جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دلیل این امر را می توان رنگ های شاد و زیبایی وصف ناپذیر دانست. البته باید توجه داشت که بسیاری از لباس های ایرانی که امروزه در بازار عرضه می شوند، در واقع تلفیقی از سنت و مدرنیزه است که می تواند بسیار جذاب باشد. برندهای ایرانی بسیاری در زمینه تلفیق لباس سنتی ایرانی و مدرنیزه در حال فعالیت هستند و برخی از برندهای مطرح جهانی هم در این زمینه فعالیت می کنند، برای مثال لباس زنانه گوچی که در سال 2016 بر اساس طرح های سنتی تبریز طراحی شد، نشان دهنده اهمیت و زیبایی پوشش مردم ایران بوده است.

 
 
 
 


چالش حجاب در پوشش مردم ایران
شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که حجاب چالش جدیدی بر سر راه لباس های سنتی ایرانی و پوشش مردم ایران است. این در حالی است که ایرانیان حتی پیش از اینکه اسلام وارد ایران شود، مقید به حجاب بوده اند. پوشش مردم ایران مقید به حجاب است و این امر از زمان هخامنشیان و سنگ نگاره های ایرانی که از آن زمان به جای مانده است کاملا قابل مشاهده است. پس می توان گفت که حجاب رکنی اساسی در پوشش مردم ایران از دیرباز بوده است و نمی توان گفت که چالشی در این مورد وجود داشته باشد.

 
 
 
 


کلام آخر
پوشش مردم ایران یکی از دلایلی است که می تواند بسیاری از گردشگران را به خود جذب می کند. ویزای ایران و سفر به ایران می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش رو برای کسانی باشد که می خواهند با یک کشور با اصالت آشنا شوند و مردم ایران نیز در سال های گذشته روی به پوشش سنتی برده اند. در این مقاله شما را با انواع پوشش مردم ایران بیشتر آشنا کردیم و شما می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 3

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد