mehman navazi

 
مهمان نوازی ایرانی
 
 


مهمان نوازی ایرانیان از جاذبه های گردشگری این سرزمین است
کشور ایران هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران خارجی و داخلی است. بناهای تاریخی منحصر بفرد و بی شمار ایران چشمان هر بیننده ای را با زیبایی و عظمت خود نوازش می دهند، آسمان پرستاره شب های کویر همراه با وزش نسیم ملایمی که در میان بوته های خار می پیچد هر گردشگری را مسحور خود می کند، جنگل های بارانی دامنه کوه ها مهمانان خود را با مه در آغوش می گیرند، سواحل شمالی و جنوبی ایران آرامش دریا را به مسافران هدیه می دهند، عطر و طعم غذاهای ایرانی مهمانان را سرمست می کند و مردم مهمان نواز ایران از گردشگران در قلب خود پذیرایی می کنند.

 
 
 
 

ایران به عنوان یک کشور چهار فصل شناخته می شود و دارای تنوع اقلیمی بالایی از آب و هوای سرد و کوهستانی گرفته تا آب و هوای گرم و خشک است. این تنوع اقلیمی و همچنین تاریخ پر فراز و نشیب ایران سبب شده است که قومیت ها، گویش ها و آداب و رسوم متفاوتی در مناطق مختلف کشور به وجود بیایند. با وجود این تنوع، یک ویژگی در تمام مردم ایران مشترک است و آن هم مهربانی و مهمان نوازی است. شما هرگز در ایران گم نخواهید شد، دچار مشکل نمی شوید یا احساس تنهایی نمی کنید، زیرا همیشه کسی برای یاری شما خواهد آمد.

 
 
 
 

برخی از گردشگران خارجی در اولین سفر خود به ایران از مهمان نوازی ایرانیان غافلگیر می شوند، به طوری که نخست فکر می کنند این خونگرمی نقشه ای برای فروش یک کالا یا فریب آنهاست اما به زودی در می یابند که هیچ نقشه ای به جز مهربانی در پشت این خوشرویی وجود ندارد. امنیت، احترام و کمک به گردشگران، چه به صورت انفرادی و چه گروهی حتی در وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و تاکسی نیز مشاهده می شود.

 
 
 
 

فرهنگ مهمان نوازی از سرشت، تاریخ و دین ایرانیان نشأت می گیرد. شواهد مهمان نوازی ایرانیان را می توان در معماری بناهای قدیمی مشاهده کرد. خانه های قدیمی دارای اتاق ها یا سالن هایی به نام "مهمانخانه" بودند که از آنها برای اسکان مهمانان استفاده می شد. از دیرباز تاکنون وسایل پذیرایی از مهمانان مانند رختخواب در منازل ایرانیان وجود داشته است. افزون بر این، در دین اسلام که دین غالب مردم ایران است، سفارش زیادی به مهمان نوازی شده است و احادیث و روایات زیادی در این زمینه وجود دارند.

 
 
 
 

معمولاً فرهنگ مهمان نوازی ایرانیان به این شکل است که پیش از رسیدن مهمان، میزبان خانه را تمیز کرده و تلاش می کند تا مقدمات ورود مهمان را به بهترین شکل انجام دهد. پس از سلام و احوال پرسی، با یک فنجان چایی یا نوشیدنی های دیگر از مهمان پذیرایی می شود تا خستگی از تن او خارج شود. در ادامه مهمان با میوه های فصلی و انواع شیرینی ها پذیرایی می شود. صاحبخانه تمام تلاش خود را می کند تا بهترین غذای ممکن را برای مهمان خود فراهم کند. میزبان پیش از مهمان خود شروع به خوردن نمی کند و پیش از اتمام غذای مهمان نیز دست از غذا نمی کشد تا مهمان از ادامه خوردن احساس شرم نکند. در حین خوردن غذا نیز صاحبخانه به صورت مکرر برای تناول غذای بیشتر به مهمان خود اصرار می کند که این فرهنگ را "تعارف" می نامند. "تعارف کردن" تنها به غذا خوردن محدود نمی شود و در مواقع دیگری نیز این کار انجام می شود. برای مثال زمانی که یک فروشنده می خواهد هزینه کالای خود را دریافت کند یا هنگام ورود به یک مکان تعارف کردن انجام می شود. این رسم ایرانیان گاهی باعث سردرگمی گردشگران خارجی می شود، به ویژه زمانی که آنها قیمت کالایی را می پرسند و با پاسخ "قابل شما را ندارد" یا "مهمان باشید" مواجه می شوند. در پایان مهمانی نیز زمانی که مهمان قصد ترک منزل را دارد میزبان او را بدرقه کرده و تعارفاتی برای ماندن بیشتر یا رساندن او می کند. این آداب مهمان داری میان ایرانیان مشترک است،

 
 
 
 

در ايلات و عشاير نیز با ساز و دهل‌ يا‌ همهمه و شليک تفنگ به استقبال مهمان می روند. مهمان نـوازی عشایر تا حدی است که اگر‌ فرد قاتل‌ یا گناهکاری هم به آنها پناه ببرد رانده نمی شود و حتی ميزبان جانش را برای حفاظت از مهمان به خطر مـی انـدازد. یا برای مثال در ایلات استان لرستان زنان برای مهمان غـريبه گـياهان‌ خـوشبو دود می کنند تا بدین وسیله از صمیم قلب به مهمان خود خوشامد بگویند. همچنین در اکثر مناطق کشور، مردم با غذاها و شیرینی های محلی خود از مهمانان پذیرایی می کنند که آنها را از سایرین متمایز می کند. بنابراین آداب و رسوم متنوع و زیبای مردم ایران یکی از جاذبه های گردشگری ایران است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

 
 
 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 3

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد