امروزه مراد از واژه «جشن» در زبان فارسی‎، ایام عید و سرور و شادمانی است. در حالی که در اصل چنین نیست. مقصود از جشن، مراسم ستایش، اوستاخوانی و آدابی است که در روزهای شادمانی برپا می ‎شود. اما کم‎کم این واژه به معنیِ «ایام و روزهای ویژه» درآمد. واژه جشن میان زرتشتیان ایران به شکل «جَشِن» ویا «جشن‎خوانی» در گفت‎و‎گو و محاوره به‎کار می‎رود. یعنی مراسمی که در آن اوستا، دعا و سرود خوانده می‎شود

 
جشن های ایرانی
 
 

آیین ‌های برگزاری نوروز به سه بخش تقسیم می‎شوند: پیش از نوروز، شب و روز نوروز، و پس از نوروز. از آیین ‌های پیش از نوروز می‎توان به جشن چهارشنبه سوری، نوروزی‎خوانی شخصیت‌ های نمایشی «حاجی فیروز» و «عمو نوروز»، پاکیزه‎ سازی خانه، پختن نان و شیرینی، پختن سمنو، خرید پوشاک نو، آماده کردن سبزه اشاره کرد. از آیین ‌های هنگام نوروز می‎توان به آراستن سفره هفت سین، گلاب‎پاشی، روشن کردن چراغ‎ های خانه، فراهم کردن سبزی پلو با ماهی برای شام ، عیدی دادن یا نوروزانه، هدیه دادن به کوچکترها، پیشکش به بزرگان و مهمانی‌های دوستانه و خانوادگی اشاره کرد. از آیین ‌های پس از نوروز می‎توان به مسافرت جمعی، گشت و گذار در طبیعت بیرون شهر مانند سیزده بدر و سپردن سبزه به آب در این روز اشاره کرد.

 
 
 
 

سفره هفت سین، که «خوان نوروزی» نیز نامیده می‎شود، بخشی از سفره‎آرایی گاهنبارها، در آیین زرتشتی است. در این خوان آرایی هفت عنصر بنیادین و چند عنصر فرعی بکار می‎رود. در خوانش عناصر بنیادین میتوان گفت سیر نماد پاکی، سبزه نماد خرمی و سیب نماد بارداری است. این سه نماد نخست، نمادی از سه رنگ پرچم ایران را تشکیل می ‎دهند. همچنین می‎توان گفت سمنو نماد باروری گیاهان، سنجد نماد زایش کیهانی، سرکه نماد جاودانگی و شکیبایی و سماق نماد پیوند، مهر و گرمای زندگی هستند. از عناصر فرعی این سفره نیز باید به آب، آینه، گل، تخم مرغ، سکه، شمع، آجیل، شیرینی و غیره اشاره کرد.

 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.7 / 5. تعداد رای: 3

 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد