انار

 
انار میوه بهشتی
 
 


معرفی انار
اَنار یا نار میوه‌ ای درختی با دانه‌ های آبدار، به رنگ‌ های قرمز، صورتی و سفید است. بومی ایران بوده و تا هیمالیا و هند گسترش یافته است. این گیاه جز اولین گیاهانی است که توسط بشر اهلی شده است.

 
 
 
 


جایگاه انار در فرهنگ و ادب
نیاکان ایرانی سرخی نار را به خورشید تشبیه کرده ‌اند. میوه‌ ی آناهیتا است؛ و با آبادی، زایش و پرورش ارتباط دارد. بیشتر اشعار سرایندگان پارسی‌‌ آن را نماد چهره‌ ی گلگون دلبر می‌دانند. همچنین نماد خنده و نهاد نیک است؛ مولوی می‌ گوید: «گر اناری می‌ خری خندان بخر/ تا دهد خنده ز دانه‌ ی او خبر». سربازان برگزیده‌ی باستانی نیزه‌ هایی به شکل نار در دست دارند. در آثار گچ‌ بری کاخ تیسفون و نقوش اسلامی مسجدها نیز از این میوه الهام گرفته شده است. در سوره الرحمن بعنوان میوه بهشتی یاد شده‌ و یکی از نماد‌های دین یارسان به عنوان نذر و نیاز است.

 
 
 
 


قطب‌ های تولید انار ساوه:
شهر یاقوت سرخ. نار ساوه به دلیل طعم ملسی که دارد در دنیا طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. این نار به دلیل غلظت بالای آب انارش، مناسب برای تولید رب می‌باشد.

 
 
 
 


فارس
رنگ پوست نار فارس به دلیل رنگ صورتی خاص و همچنین طعم دلپذیر خود بازار پسندی بسیار زیادی دارد.

 
 


جلفا
نار جلفا از لحاظ بازار پسندی و طعم و مزه جزو بهترین‌ هاست. انواع نار شیرین، ترش، میخوش، قره قابوغ (نار سیاه) و .. در این شهرستان تولید می ‌شود.

 
 


کوهدشت
سیاب یکی از موغوب‌ ترین و ارگانیک‌ ترین نار‌های کشور را دارد. از میان نارهای تولیدی در سیاب ارقام یاقوت سیاب، امید سیاب و دردانه سیاب، قابلیت صادراتی بالایی دارند.

 
 


گیلان
گیلان جز استان‌ هایی است که هم نار ترش (ماسال) و هم شیرین (رودبار) دارد. این استان قدیمی‌ ترین و بومی ‌ترین نار را پرورش می‌دهد.

 
 


فیروزکوه
نار روستای محمودآباد فیروزکوه به اروپا صادر می‌شود. این نار برای افرادی که از فشار و غلظت خون بالا رنج می ‌برند بسیار مناسب می ‌باشد.

 
 
 
 


غذا‌هایی که با انار و رب انار تهیه می‌ شوند
خورشت مرغ با نار، انار بیج، خوراک واویشکا، مالابیج، ناز خاتون، فسنجان، نار پلو شیرازی و ... که بیشتر این غذا‌ها، جز غذا‌های سنتی شمال ایران می‌ باشد.

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد