«اندیشه و گفتار و کردار نیک»
 
 

ایرانیان زرتشتی پیرو زرتشت، پیامبر باستانی ایران ‌اند. دین زرتشت پیش از ظهور اسلام دین رسمی این مرز و بوم بوده است و اکثریت ایرانیان پیرو آن بودند. زرتشت را نخستین پیامبر الهی در جهان می‌ دانند و زرتشتیان خود را «به‌ دین» می‌ دانند. امروزه شمار زرتشتیان ایرانی مقیم ایران نزدیک به ۳۰ هزار نفر است که بیشتر آن‌ ها در تهران زندگی می‌ کنند. البته زرتشتیان در شهرهای دیگر از جمله یزد، کرمان، شیراز، اصفهان، اهواز و نیز دیگر شهرهای ایران سکونت دارند. در واقع دو شهر کرمان و یزد در قرن گذشته نخستین مسکن زرتشتیان ایرانی بوده‌اند. همچنین زرتشتیان ایران از دیرباز به هند مهاجرت کرده و همچنین امروزه عده ‌ای از آن‌ ها به آمریکا، انگلستان، فرانسه، سوئد، استرالیا و کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌ اند.

 
 
 
 

دین زرتشتی یکی از ۴ کیش رسمی ایران است. این اقلیت مذهبی به موجب اصل سیزدهم قانون اساسی ایران، در حدود قانون در انجام دادن مراسم دینی خود آزاد هستند. زرتشتیان را باید پاسداران و نگهبانان سنت و آیین‌ های کهن ایرانی دانست. آن‌ ها نه تنها آداب باستانی و جشن‌ های ایرانی را زنده نگه داشته‌ اند، بلکه سبک زندگی کهن ایرانی را نیز همچنان حفظ کرده‌اند.

 
 
 
 


خاستگاه زرتشت و کیش زرتشتی
نام زرتشتِ پیامبر تنها نامی است که در زمینه اندیشه و تفکر و دین، از جهان باستان و اقوام هند و اروپایی به یادگار مانده است. کتاب مقدس زرتشتیان «اوستا» نام دارد و به زبان اوستایی نوشته شده است. تاریخی که در آثار مکتوب زرتشتی برای ظهور زرتشت می‌آید، سیصد سال پیش از اسکندر است. بر همین اساس برخی از تاریخ‌ دانان، زمان ظهور زرتشت را 600 سال پیش از میلاد مسیح می‌ دانند. همچنین در مورد جایگاه جغرافیایی ظهور این پیامبر ایران باستان نیز نظرهای گوناگونی وجود دارد. برخی نام آن را «ایرانویج» گفته‌ اند که به گواه برخی پژوهشگران، منطقه آذربایجان امروزی است و برخی زادگاه زرتشت را منطقه خوارزم می‌دانند.

 
 
 
 


جشن‌ های زرتشتی
ویژگی ارزشمند و زیبای فرهنگ ایرانیان که زرتشتیان کنونی نیز از آن پاسداری کرده‌ اند، برگزاری جشن برای گذران زندگی و بهره‌گری درست وخردمندانه از داشته ‌های فردی و اجتماعی ‌است. با کنکاش و جستاری در بینش زرتشت و فلسفه دین زرتشتی، می‌ توان به روشنی بیان کرد که یکی از بارزترین و مهم‌ ترین ویژگی‌ دین و فرهنگ زرتشتی شاد بودن و تلاش کردن برای شادمانی دیگران است. این نگرش درست و سازنده سبب پویایی و برپایی جشن‌ هایی گوناگون و شادی‌ آفرین در تاریخ زندگی ایرانیان شده است. زرتشتیان و ایرانیان جشن‌ های فراوانی برگزار می‌ کردند که آن‌ ها را می‌توان درگروه‌‌ های زیر دسته‌ بندی کرد: 1. جشن‌ های هفتگی 2. جشن های ماهانه 3. جشن‌ های فصلی (گاهنبارها) 4. جشن ‌های سالیانه 5. جشن در نیایشگاه 6. جشن‌ های دینی

 
 
 
 


نام‌ آوران زرتشتی
از جمله زرتشتیانی که به سبب خدمات شایسته نامشان در تاریخ ایران ثبت شده است، می‌ توان از «مانکجی» نام برد. این شخص نیایشگاه‌ های زرتشتی را تعمیر کرد و صندوق‌ های خیریه‌ ای را بنیان نهاد. علاوه بر این ‌ها ایجاد انجمن زرتشتیان نیز از خدمات شاخص اوست. از دیگر نامداران زرتشتی می‌توان از «ارباب کیخسرو شاهرخ» نام برد که نماینده زرتشتیان در مجلس ایران بود و مدارس متعددی را در شهر کرمان ساخت.

 
 


آتشکده‌ های زرتشتیان
از روزگار ساسانیان، رسم برافروختن آتش‌ های شاهی رایج بوده است که هنگام نشستن هر پادشاه بر تخت پادشاهی در دوره پیش از اسلام انجام می‌ شد. سه آتشکده مشهور زرتشتیان در دوره ساسانی عبارت بودند از «آذر گشنسب» یا آتش جنگاوران و ارتشتاران، «آذر فرنبغ» یا آتش روحانیان و «آذر برزین‌مهر» یا آتش طبقه تولیدکنندگان و برزگران نام داشت که در مناطق مختلفی از ایران قرار داشت. امروزه آتشکده آذر گشنسب یا تخت سلیمان که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای دارد، در استان آذربایجان غربی قرار دارد. به جز این‌ ها که آتشکده‌های مشهور زرتشتیان بودند، آتشکده‌ های بسیاری در ایران وجود داشتند که امروزه یکی از مهم‌ ترین آن‌ ها در شهر یزد قرار دارد

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد