وحدت ادیان در ایران
 
 

سخن گویان فرهنگ ایرانی، همه مردم ایران را از هر قومیت و هر ناحیه‎ ای بر سر سفره‎ ای معنوی نشانده و آنان را بهره‎ مند کرده‎اند. واقعیت ها نشان می‎ دهد تفاوت‎ های زبانی، مذهبی و حتی تفاوت اقوام موجب گسست همبستگی ملی نشده و همه اقوام ایرانی در مقاطع مختلف تاریخی به اشکال مختلف به ایرانی بودن خود افتخار کرده‎اند که یکی از شکوهمندترین صحنه‎ های حضور فراگیر اقوام مختلف ایرانی و پیروان ادیان و مذاهب مختلف در جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع از ایران بوده است. در اصل دوازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دین رسمی کشور مورد تاکید قرار گرفته است و سایر مذاهب اسلامی معتبر نیز مشخص شده اند، به نحوی که تمام پیروان آنان می توانند در احوال شخصی آزادانه به آئین و مذهب خود عمل کنند.

 
 
 
 

اصل سیزدهم قانون اساسی سایر ادیان معتبر و شناخته شده را که پیروانی در کشور دارند، مشخص کرده است: ایرانیان زردشتی، کلیمی و مسیحی ارمنی‎ ها و آشوری ـ کلدانی ‎ها در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی طبق آئین خود عمل می کنند. دقت در اصل سیزدهم قانون اساسی حاکی از به رسمیت شناختن آزادی انجام مناسک توسط پیروان ادیان یاد شده در جمهوری اسلامی ایران است و این به معنای رسمیت شناختن حقوق پیروان ادیان است. علاوه بر این، هر کدام از اقلیت های زردشتی، کلیمی، آشوری ـ کلدانی و ارمنی ها نماینده ای جداگانه در مجلس شورای اسلامی دارند و ضمنا در اصل چهاردهم قانون اساسی ضرورت رفتار حسنه، قسط، عدل اسلامی و رعایت حقوق انسانی غیر مسلمانان مورد تاکید جدی قرار گرفته است.

 
 
 
 


زرتشتیان ایران:
پیروان پیام‎آور ایرانی زرتشت در بین اقوام و ادیان ساکن در ایران از جایگاه ویژه‎ای برخوردارند، چرا که زادگاه خود و پیامبرشان سرزمین ایران است. بنابراین، سرفرازی و آبادانی این کشور همواره در گذشته آرزوی آنان بوده و در آینده نیز خواهد بود. زرتشتیان در نیایش‎های خود سرزمین ایران را نیز پیوسته ستایش می‎ کنند و به مردان و زنان آن درود می‎ فرستند. تاریخ زندگی زرتشتیان از حدود چهارهزار سال پیش در ایران آغاز گردید و در پی تهاجم بیگانگان به ایران، فراز و فرودهایی را پشت سر گذاشته است. زرتشتیان برای پاسداری از آیین و فرهنگ خود، قرون متمادی در برابر ناملایمات مقاومت کرده‎اند و اکنون همچون گذشته، با برپایی مراسم، آیین‎ها و جشن‎ها ی این دین، ویژگی‎ های فرهنگی خود را حفظ نموده‎اند.

 
 
 
 


یهودیان ایران:
اگر نگاهی به تاریخ ایران باستان بیندازیم نام قوم یهود را در فراز و نشیب های تاریخی و فرهنگی این سرزمین و در تکوین آنچه که امروز آن را هویت ایرانی می شناسیم سهیم می بینیم. ورود قوم یهود به سرزمینی که بعدها جز قلمرو دولت ماد درآمد در حدود سال 722 قبل از میلاد آغاز گردید. پادشاهان آشور ده قبیله از فرزندان یعقوب را به نواحی غرب و شمال ایران کوچ دادند. مهاجرت یهودیان در زمان کوروش کبیر، با فتح بابل در سال 539 قبل از میلاد و آزاد نمودن اسرای یهودی توسط بخت النصر دوم در سال 586 قبل از میلاد از اورشلیم به بابل به اسارت آورده شده بودند، ادامه یافت.

 
 
 
 


ارامنه ایران:
ارامنه پیوند خاکی کهن سابقه ای با ایران دارند. بخشی از آنان همواره در سرزمین کهن ایران زیسته اند و بخشی دیگر در طول پانصد سال گذشته به دلایل گوناگون راه ایران را در پیش گرفته اند. آنان از اقلیت های تاثیرگذار در عرصه های گوناگون در طول تاریخ ایران به ویژه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بوده اند. ایران حداقل در یک قرن اخیر و شاید بیشتر، تنها همسایه غیر متخاصم ارامنه بوده است. معمولا نخستین سالهای قرن هفدهم میلادی را تاریخ ورود ارامنه به ایران می دانند؛ یعنی زمانی که شاه عباس صفوی ارمنیان جلفا را به اصفهان کوچاند. اما حضور ارمنیان در سرزمینی که در ایران امروز جای می گیرد پیشینه ای طولانی تر دارد، در زمان هخامنشیان ارمنستان بخشی از ایران بود و بنابراین همهء ارامنه، ارامنهء ایران به شمار می آمده اند. امروز هم ارامنه احتمالا محبوب ترین اقلیت ایران اند و در مقایسه با سایر اقلیت ها امتیازات بیشتری دارند.

 
 
 
 

کلیسای مرسلی ارمنی، برجسته ترین شاخه از کلیساهای ارتدکس اورینتال در ایران است. اینان گروهی از مسیحیان ارتدکس هستند که از کلیسای بیزانس و بعدها روسیه مستقل بوده اند و با ارتدکس های شرقی یونان و روسیه تفاوت دارند. ارامنه ارتدکس معمولا خود را گریگوری می نامند تا با ارامنه کاتولیک اشتباه گرفته نشوند. آنها بزرگترین گروه مسیحیان ایران اند. تعداد ارمنیان ارتدکس ایرانی صد و بیست هزار نفراست که البته شمار زیادی از آنان مهاجرت کرده اند. شماری دیگر از ارامنه ایران یعنی حدود ده هزار نفر کاتولیک اند که اغلب در تهران و در جلفای نو زندگی می کنند.

 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد