وحدت ادیان در ایران
 
 


آشوریان ایران:
سابقه قوم آشور به قرن سیزدهم قبل از میلاد و طلوع امپراطوری آشوری در بین‎ النهرین می‎رسد. امپراطوری آشور پس از سلطنت یکصد و شانزده پادشاه آشوری سرانجام در سال 612 قبل از میلاد مغلوب امپراطوری ماد شد. بعد از آن آشوری‎ها در منطقهء بین‎النهرین، سوریه، ایران و سایر کشورهای منطقه پراکنده شدند و پس از ظهور مسیحیت اقوام آشوری در کشورهای مختلف به آئین مسیحیت گرویدند. تنها تمایز ارامنه و آشوری ‎ها با سایر اقوام ایرانی در اذهان عمومی، مسیحی بودن آن‎ هاست و کمتر اشاره‎ای به تفاوت‎های اعتقادی و زبانی این دو قوم شده است.

 
 
 
 


منداییان ایران:
اسناد مکتوب مندایی، محل سکونت اولیه آنان را اطراف رودخانه اردن و فلسطین اعلام کرده‎اند. منداییان بیش از دو هزار سال پیش، پس از وفات آخرین پیامبر و حامی خود، یعنی حضرت یحیی تحت آزار و اذیت قوم یهود قرار می‎گیرند. سرانجام به رهبری شخصی به نام اردوان، مجبور به ترک وطن می‎شوند. پس از عبور از ارتفاعات میدیای و توقف در حران، کم‎کم به بین‎ النهرین و خوزستان وارد می‎شوند. علت سکونت دائمی ایشان در مناطق جدید، وجود ثبات سیاسی و تسامح دینی حکومت‎ های دینی آن دوره گزارش شده است. زمان ورود منداییان به ایران و عراق در اوایل قرن دوم میلادی بوده است. در این مدت صابئین مندایی قومی مغفول و ناشناخته باقی مانده‎اند که با وحدت از دیانت و مناسک دینی خود پاسداری کردند.

 
 
 
 

امروز صبی ‎ها یکی از اقلیت های مذهبی در ایران و عراق هستند که در منطقه‎ های شرقی خوزستان، در اهواز و خرمشهر، کنار کارون و بهمن‎ شیر و کرخه و در شهرها و روستاهای کنار شط‎ العرب و در بصره در کناره‎ های دجله و فرات سفلی زندگی می‎کنند. آن‎ها امروزه در خوزستان بیشتر به صنایع‎ دستی اشتغال دارند. اگرچه صابئین از ساکنان بسیار قدیم ایران هستند ولی قوم شناخته‎ شده‎ای در ایران محسوب نمی ‎شوند. از دلایل منزوی ماندن آن‎ها قومی بودن و تبشیری بودن دین‎ شان است. امروزه این قوم تلاش می‎کنند هویت خود را به عنوان اهل کتاب در جامعه عمدتاً اسلامی ایران مورد تاکید قرار دهند.

 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 2

 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد