مشهد
 
 


مشهد، پایتخت عرفانی ایران
مشهد، مرکز استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران، یکی از مقاصد گردشگری مذهبی در ایران است که همه ساله پذیرای هزاران نفر است. این شهر آثار منحصر به فردی از جمله حرم امام رضا، پیشوای هشتم مسلمانان شیعه و همچنین جاذبه ‌های دیدنی، تاریخی و تفریحی گوناگون، مشهد را به یکی از شهرهای گردشگرپذیر ایران تبدیل کرده است. این شهر در دوره شاهرخ تیموری رونق فراوان یافت و در زمان افشاریان پایتخت ایران بوده است. جالب است بدانید که‌ امروزه مشهد دومین شهر پهناور ایران، پس از تهران به شمار می‌رود. شهرمشهد لقب پایتخت معنوی ایران را با خود به همراه دارد که گستره شرقی کوه‌ های بینالود و هزار مسجد، شهر مشهد را در بر گرفته‌اند.

 
 
 
 


آستان قدس رضوی
آستان قدس رضوی نه تنها دارای اهمیت تاریخی و مذهبی است، بلکه گنجینه ‌ای نفیس از ذخایر هنری، فرهنگی و تاریخی را در خود جای داده است. در این‌جا صدها هنرمند، شاعر، معمار، حجار، خطاط، کاشی‌کار، منبت‌کار، آیینه‌کار، قالی ‌باف، تذهیب‌ کار و صحاف، فرآورده ذوق و هنر خود را در معرض دید عموم گذاشته ‌اند. بارگاه امام رضا یکی از مهم‌ترین بناهای اسلامی ایران به شمار می‌رود که از گذشته مورد توجه مردم و دولت‌ ها بوده است. حرم امام رضا به عنوان مرکز این آستان، در مرکز شهر مشهد قرار دارد و اطراف آن را بناها و شبستان‌ های زیبا و متعددی مانند صحن کهنه در قسمت شمالی، صحن نو و موزه در قسمت شرقی و مسجد گوهرشاد در جنوب حرم برپا هستند. در سال‌ های اخیر صحن‌ های دیگری از جمله صحن جمهوری اسلامی در اطراف حرم ساخته شده که بزرگ‌ ترین و باشکوه‌ ترین صحن در آستان قدس رضوی به شمار می‌رود. صدای ساز نقاره‌زن‌های حرم امام رضا در اعیاد مختلف، از جمله مواردی است که زیارت‌ کنندگان را از شوق سرشار می‌کند.

 
 
 
 


حرم رضوی
حرم رضوی، با گنبد زرین خود، قلب آستان قدس رضوی به شمار می‌رود. در این حرم، قبر امام نزدیک به دیواره شمال غربی است. در این حرم سه محراب و انواع کاشی‌ های نفیس دوران اسلامی به انضمام درهای طلا، صندوق و ضریح طلا و نقره و شماری از هنرهای صناعی ایرانی از قبیل آیینه‌کاری، زری‌دوزی، کاشی‌کاری،منبت‌کاری، و خوشنویسی همراه با آیاتی از قرآن و اشعاری در وصف امام رضا وجود دارد. این حرم در سالیان اخیر از قسمت غربی توسعه یافته است.

 
 
 
 


موزه‌ های مشهد
آستان قدس رضوی دارای موزه‌ های متعددی است که بازدید از آن‌ها در کنار زیارت حرم، خالی از لطف نیست. موزه مرکزی آستان قدس رضوی در سال 1324 خورشیدی گشایش یافت. همچنین موزه قرآن نفیس‌ ترین قرآن ‌های جهان اسلام را به معرض نمایش گذاشته است. موزه تمبر بخش دیگری از مجموعه است که در زیر موزه مرکزی راه‌ اندازی شد. علاوه بر این‌ها موزه تاریخ مشهد که نشان از توسعه این شهر از طریق عکس‌های هنری و قدیمی در طول تاریخ دارد، نیز بعد از انقلاب راه‌ اندازی شد. هنگام بازدید از آستان قدس رضوی نباید بازدید از موزه تخصصی فرش آن را از یاد برد. همچنین در موزه آستان قدس رضوی اولین سنگ مرقد مطهر امام رضا که با نهایت ظرافت حجاری شده است نگهداری می‌شود. آرامگاه شیخ بهایی، دانشمند برجسته قرن دهم و یازدهم هجری در داخل حرم مطهر رضوی بعد از رواق امام خمینی با مزاری سنگی و پوششی شیشه‌ای قرار گرفته است. آرامگاه این دانشمند قبل از مرگش محل تدریس او نیز بوده است و حدود ۱۰۲ متر مساحت دارد که با آینه کاری‌ های بسیار و کتیبه‌ های خوشنویسی شده تزیین شده است. بر روی کتیبه‌ های دیواری این آرامگاه تاریخ تولد و مرگ او حک شده است.

 
 
 
 


آرامگاه نادر شاه افشار
نادرشاه، پادشاه افشاریان، که ناپلئون شرق لقب دارد، پس از جنگ‌ های طولانی از جمله فتح هند و بازگرداندن آرامش به کشور، به دست یکی از سرداران ارتش خود به قتل رسید. پس از این واقعه، پیکر او را به شهر مشهد آوردند و در مقبره‌ ای که خود او از قبل برای خودش ساخته بود، دفن کردند. اکنون آرامگاه نادر یکی از دیدنی‌ های مشهد است که در باغی در حاشیه خیابان شیرازی یا چهارراه شهدا قرار دارد.

 
 
 
 


طرقبه و ییلاقات مشهد
در 18 کیلومتری شهر مشهد، ییلاقی باصفا قرار دارد که آن را می‌توان از آبادی‌ های توس قدیم دانست. از آنجایی که طرقبه در مسیر جاده قدیم مشهد به نیشابور قرار داشت، از قدیم موقعیت خوبی برای جذب گردشگران را داشته است. دره طرقبه با آب و هوای خنک و دلپذیر به خصوص در فصل تابستان مقصد مناسبی برای مسافرانی است که به مشهد سفر می‌کنند.

 
 
 
 


نیشابور، همسایه فیروزه‌ ای مشهد
حتما تاکنون آوازه فیروزه ایرانی به گوشتان خورده است. فیروزه‌ ای که از معدنی در شهر نیشابور، در نزدیکی مشهد به دست می‌آید و آوازه جهانی دارد. اما نیشابور را در ایران نه فقط به فیروزه، بلکه با شاعران و نویسندگان کهن و ادیبان نامدارش می‌ شناسند. نیشابور، دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی است که بناهای آرامگاهی چون آرامگاه حکیم عمر خیام و عطار نیشابوری، کمال الملک، دکتر شفیعی کدکنی، شاعر معاصر و پرویز مشکاتیان، نوازنده نامدار ایرانی را به جامعه فرهنگ و ادب تقدیم کرده است.

 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد