عشایر مسافران همیشگی

عشایر، مسافران همیشگی
 
زندگی عشایری، سبکی از زندگی است که قدمت آن به زندگی انسان به روی کره زمین می‌رسد. زندگی عشایری و کوچ ‌نشینی مجموعه ‌ای از میراث ملموس و ناملموس فرهنگی و طبیعی است که در حافظه تاریخی هزاران ساله بشر ثبت شده است. در جهان امروز، سفرِ کوچ ‌نشینان از ییلاق به قشلاق و بالعکس اصیل ‌ترین و محکم‌ ترین ارتباط جامعه انسانی با طبیعت را به تصویر می‌کشد. کوچ را مبارزه‌ ای هر روزه برای بقا می‌دانند. اما نه فقط بقای انسان، بلکه تلاشی است برای پایدار ماندن منابع طبیعی در مسیر کوچ. در این راستا، ساختار فرهنگی کوچ، مجموعه‌ ای از دانش و شعور سنتی و ‌زیست‌ محیطی را با خود به همراه دارد که در طول تاریخ متحول و به کار گرفته شده است.
 
 
 
 
میراث کوچ و سبک زندگی صاحبان کوچ به دلیل تفاوتی که با سبک زندگی انسان‌های معمول امروزی دارد، بسیار دیدنی است. همین تفاوت کافیست تا گردشگران بسیاری علاقه ‌مند بازدید و آشنایی با پدیده کوچ و کوچ ‌نشینان شوند. آنچه جذابیت کوچ را دوچندان می‌کند، این است که همراه شدن با کوچ به گردشگر فرصت تجربه مجموعه ‌ای تکرار نشدنی از فعالیت ‌های فرهنگی و طبیعت ‌مدار مرتبط با کوچ را می‌دهد؛ این یعنی یک بسته مسافرتی تمام ‌عیار برای بخشی بزرگ از کوچنده ‌های مدرن دنیای امروز است که همان گردشگران هستند، که غالبا به دنبال تجربه همزمان تاریخ، فرهنگ و طبیعت در جریان یک سفر هستند.
 
 
 
 
عشایر نوعی خاص، ارزشمند و تکرار ناشدنی از سبک زندگی جوامع انسانی را ارائه می‌دهند که فقط در معدود نقاطی از جهان یافت می‌شود. همین کافیست که کوچ و هر آنچه از میراث فرهنگی و طبیعی که مرتبط با آن است به یکی از منحصر به ‌فردترین جاذبه‌ ها برای گردشگران علاقمند تبدیل شود.
 
 
 
 
سبک ‌های زندگی عشایری در جهان سبک زندگی عشایری فقط محدود به کشور ایران نیست. عشایر به اشکال مختلف از روزگاران کهن تا کنون در سراسر جهان مانند مناطق استپی اسپانیا، بلندی‌های تیرول (Tyrol) در اتریش غربی، منطقه کوهستانی کارپاتیان (Carpathian) رومانی، مناطق ساحلی ناهموار وِلز انگلستان، صحرای داغ افریقا، عربستان و جنگل‌ های استان گرونتالو (Gorontalo) اندونزی دیده شده‌اند. از این میان برخی ناپدید شده و برخی کماکان به این شیوه از زندگی ادامه می‌دهند.
 
 
 
 
 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد رای: 6

گردآورنده: سمیرا میرکاظمی
 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد