بازارهای ایرانی

بازار کرمان

 
سیری در بازارهای ایرانی
 
 
بازار در کنار مسجد جامع، یکی از ارکان اصلی شهرهای ایرانی به شمار می‎رود. هیچ شهری را نمی‎توان در ایران دید که بازاری درون خود نداشته باشد. بازارها در ایران، قلب تپنده اقتصاد شهر را تشکیل می‎دادند. اسناد تاریخی پیشینه وجود بازار در ایران را تا هزاره‎های پیش از میلاد مسیح نیز پیش می‎برند. یعنی آن هنگام که اقتصاد سکونت‎گاه‎های بشری بر پایه صنایع دستی و بازرگانی استوار بود. همچنین در نتیجه حفریات باستانشناسی می‎توان آثاری از داد و ستد در تپه‎های باستانی را مشاهده کرد. اما درخشان‎ترین نمونه‎های بازار مربوط به دوره اسلامی است. یعنی آن زمان که رهبران دینی، ترجیح دادند تا قطب اقتصادی شهر در کنار قطب مذهبی شهر قرار گیرد. از همین‎روست که در شهرهای بزرگ ایران از جمله تبریز و اصفهان، راهی از بازار به سوی مسجد جامع وجود دارد.
 
 
 
 
بازار ایرانی شاهراه اقتصادی در شهرهای ایران محسوب می‎شده و محل تجمع مردم به شمار می‎رفته است که به عنوان محل اصلی برای داد و ستد و خرید و فروش، منجر به رونق کسب و کار می‎شده. البته بازارها محلی برای تحرکات سیاسی و اعتصاب و اعتراض نیز به شمار می‎رفته است. البته ناگفته نماند که بازارها علاوه بر شهرهای بزرگ در روستاها به صورت بازارهای موقت و روزانه نیز به چشم می‎خورد. بازارهای روزانه معمولاً در گوشه و کنار شهرها و در فضای باز برگزار می‎شود اما گفتنی است بازارهای اصلی هر شهر در فضایی سرپوشیده قرار دارند
 
 
 
 
بازار ایرانی از عناصر و جزئیات متنوعی تشکیل شده است که از جمله آن‎ها می‎توان از حجره‎ها یا مغازه‎ها، کاروانسرا، تیمچه، قیصریه نام برد. همچنین اشکال متنوعی از فرم معماری بازار در ایران به چشم می‎خورد که از جمله آن‎ها می‎توان به بازارهایی با محور خطی، مانند بازار تهران و بازار متمرکز مانند بازار تبریز اشاره کرد. معمولاً قیمت اجناس در بازارهای هر شهر از سایر مغازه‎های سطح شهر ارزان‎تر است. بنابراین روزانه عده زیادی از اقشار مختلف مردم به آن سر می‎زنند و درنتیجه فضایی شلوغ و پر همهمه را ایجاد می‎کنند.
 
 
 
 
در بازار هر شهر، علاوه بر مایحتاج مردم از جمله میوه و سبزیجات، لباس و لوازم خانه، می‎توان صنایع دستی آن شهر و همچنین دست‎سازه‎های روستایی و عشایری را نیز یافت. عطاری‎ها نیز جزو دیدنی‎های بازارهای ایرانی به شمار می‎روند که ادویه‎های رنگارنگ با عطرهای دلپذیر، قاب‎های زیبایی برای عکاسی به وجود می‎آورند. اگر در فصل بهار سری به بازارهای سنتی هر شهر بزنید، می‎توانید سبزی‎های خودروی کوهی و همچنین عرقیجات و گلاب خالص تولید شهر کاشان را پیدا کنید.
 
 
 
 

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد رای: 3

گردآورنده : سمیرا میرکاظمی
 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد