موزه هنرهای معاصر تهران

 
موزه ی هنرهای معاصر تهران در گذر زمان
 
 
مجموعه‎ای از شاهکارهای هنر معاصر جهان این‎جا گردهم آمده‎اند. در موزه هنرهای معاصر تهران. موزه‎ای که آثار بزرگ و جاودانی را در سینه دارد. نقاشی‎هایی از «گوگَن»، «پیکاسو»، «پولاک»، «وارهول» و بسیاری دیگر. نام‎هایی که فقط در معتبرترین گالری‎های دنیا می‎توانید آثارشان را ببینید. موزه هنرهای معاصر در ردیف غنی‎ترین مجموعه‎های هنر مدرن جهان قرار دارد. گفته می‎شود ارزش مادی آثار موجود در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، چیزی بین پنج تا ده میلیارد دلار تخمین زده می‎شود. در سال 1345 خورشیدی بود که ایده ساخت موزه مطرح شد. عدم وجود نهادی برای گردآوری آثار بزرگ هنری سده بیستم میلادی، مسئولان وقت را بر آن داشت تا فضایی فراهم کنند و آثار هنری خریداری شده از مشهورترین هنرمندان معاصر را در آن به نمایش بگذارند. در نهایت پس از سال‎ها تلاش و برنامه‎ریزی، در سال 1356 خورشیدی موزه هنرهای معاصر تهران رسماً گشایش یافت
 
 
 
 
معماری ساختمان موزه، بر دو اصل بنیادین هویت ایرانی و فن‎آوری نوین معماری جهانی استوار است. بر همین اساس «کامران دیبا» طراحی ساختمان را با الهام از معماری بومی ایران و با استفاده از به‎روزترین مصالح بر عهده گرفت. سنت و مدرنیته چنان در این موزه در هم تنیده بود که «دِیوید گالووِی» نخستین موزه‎دار این مجموعه، آن‎ را «پلی میان شرق و غرب» می‎دانست. ساختمان موزه از دو بخش کلی، مجموعه‌ای از فضاهای پیچ ‎در پیچ و حیاط میانی، تشکیل شده ‌است. درون ساختمان، مسیری مارپیچ طراحی شده‌ است که بازدیدکننده را پیمودن مسیری با شیب کم، به سوی پایین راهنمایی می‌کند. مارپیچ دارای هفت فضا یا گالری اصلی است. فضای نخست سرسرای اصلی ساختمان است که «گالری شماره یک» خوانده می‌شود که به گالری پس از خود متصل می‌شود و بازدیدکننده را به بدون هیچ پله‎ای، به طبقه پایین هدایت می‎کند. گالری‌های مجموعه دارای طرح‌های کمابیش همانند هستند. اما گالری‌های یک و پنج، که محور اصلی ساختمان موزه را تشکیل می‎دهند، ساختاری متفاوت با دیگر گالری‎ها دارند. هر گالری به گالری پس از خود از شیبراهه‌هایی نرم و دلپذیر وصل می‎شود که در هماهنگی کامل با سازه ساخته شده‌اند. چهار بادگیر عظیم بر فراز مارپیچ بزرگ میانه ساختمان که یادآور معماری خانه‎های کویری ایران است، هشتی، چهارسو، و گذرگاه که همگی در خانه‎های ایران از نمایه های ویژه این ساختمان سترگ است. این ساختمان با باغ پیرامونش 8500 متر مربع وسعت دارد.
 
 
 
 
راستی سخن از باغ پیرامون موزه شد. این باغ بخشی از پارک لاله است که امروزه محصور شده و هنگام عبور از خیابان کارگر می‎توانید نگاهی به مجسمه‎های درون آن بیندازید. مجسمه‎های زیبایی که نوید نزدیک شدن به یکی از فاخرترین گالری‎های هنر مدرن در جهان را به شما خواهند داد. از آن‎جا که موزه هنرهای معاصر یک گالری بزرگ به شمار می‎آید، تابلوهای آن به صورت دوره‎ای عوض می‎شود تا هنرمندان بیشتری بتوانند آثار خود را در این موزه به نمایش بگذارند. بنابراین اگر هرچند وقت یک‎بار به موزه سر بزنید، آثار جدیدی خواهید دید. اما تقریباً همه ساله، آثار مشهور گنجینه که شامل تابلوهای نقاشی از مشهورترین نقاشان جهان در دوره معاصر است، به نمایش گذارده می‎شود.
 
 
گردآورنده : سمیرا میرکاظمی
 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد