جزیره قشم- خلیج فارس- ایران

 
آنچه که باید درباره جزایر ایرانی بدانید
 
 
آنچه از میراث طبیعی ایران، به خصوص در پهنه خلیج فارس جلب نظر می‎کند، جزایری هستند که همچون الماس و زمرد از دل آب‎های نیلگون جنوبی ایران سر بر آورده‎اند. این جزایر از لحاظ ساختار زمین‎شناختی، عموماً امتداد رشته کوه زاگرس به شمار می‎روند که در منتهی‎الیه جنوبی خود، سر از آب بیرون آورده‎اند. بعضی از جزیره‎های خلیج فارس هم ساختاری مرجانی دارند و برخی نیز بر بستری از سنگ‎ها و کانی‎هایی شکل گرفته‎اند که ظاهری رنگین کمانی به جزیره داده است.
 
 
 
 
جزایر خلیج فارس یکی از مقاصد سفر برای گردشگران داخلی و خارجی به خصوص در فصل زمستان به شمار می‎روند. از جمله مهم‎ترین این جزیره‎ها، کیش و قشم هستند. این جزایر جزو مناطق آزاد ایران به شمار می‎روند که با دارا بودن هتل‎های مجهز، مراکز نمایشگاهی بین‎ المللی و مراکز بزرگ خرید، از جمله مقاصد محبوب برای خرید و حتی سپری کردن سفرهای خاص از جمله ماه عسل هستند. یکی دیگر از جزیره‎های ایران که دارای شهرت جهانی است، «هرمز» نام دارد. جزیره هرمز به سبب داشتن خاک رنگی نزد گردشگران و طبیعت‎گردان محبوب است. هرمز را کلید خلیج فارس می‎دانند. این جزیره‌ بیضی‌شکل که در ۱۶ کیلومتری بندرعباس قرار دارد، در طول تاریخ از منظر جهانگردان و بازرگانان از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. نکته جالب درخصوص این جزیره آن است که از خاک رنگی آن، برای پخت نان استفاده می‎شود.
 
 
 
 
تعداد زیادی جزیره در خلیج فارس قرار دارند که برخی از آن‎ها خالی از سکنه و بسیار کوچک هستند. از جمله آن‎ها می‎توان به ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک، خارک، خارکو، سیری، شیف، صدرا، جزیره فارسی، فارور بزرگ، لاوان، لارک، جزیره مینو، نگین، هنگام و هندرابی از جمله آن‎ها هستند. اما جدای از پهنه خلیج فارس، سرزمین‎های دیگر ایرانی هم جزایری در خود دارند. دریاچه ارومیه، در شمال غربی کشور ایران و در بین استان‎های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است. مساحت این دریاچه در سال ۱۳۷۷ در حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گیرد. اهمیت دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در خاورمیانه است. در این دریاچه جزایری به چشم می‎خورند که هرچند کوچک، اما حائز اهمیت زیست محیطی و اکولوژیکی هستند. این دریاچه با داشتن بیش از یک‌صد جزیره کوچک، محل توقف پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، لک‌لک و مرغ نوروزی می‌باشد
 
 
 
 
دریای کاسپین در شمال ایران که بزرگ‎ترین دریاچه در دنیا به شمار می‎رود، جزیره‎ای به نام آشوراده را جنوب خود، در استان گلستان جای داده است. آشوراده در مرکز شبه جزیره میانکاله در شهرستان بندرترکمن، قرار دارد و تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. این جزیره که در سده‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاده‌است. آشوراده در سال ۱۳۵۴ خورشیدی به عنوان یکی از نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد. در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب‌های مهم دنیا قرار گرفت. خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید.
 
 
 
گردآورنده : سمیرا میرکاظمی
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد