باغ دولت آباد - یزد - ایران

 
باغ ایرانی تمثیلی از بهشت
 
 
باغ ایرانی نمادی از همزیستی ایرانیان با اقلیم خشک و کم باران است. بهشتی سرسبز در آب و هوایی گرم و خشک. البته این تمام ماجرا نیست. باغ‎های ایرانی عمارتی هم در میانه خود دارند که گاهی به قدری باشکوه است که سرسبزی باغ کم‎تر به چشم می‎آید. با این‎که سنت باغ‎سازی در ایران به دوره هخامنشیان باز می‎گردد، اما همچنان تا دوره صفوی یا حتی قاجار در ایران رواج داشته است. بنا به تعبیری، نقشه فرش ایرانی هم برگرفته از پلان باغ ایرانی است. اهمیت وجود باغ در شهرسازی ایرانی، سازمان یونسکو را بر آن داشت تا در سال 2011 میلادی، تعداد 9 باغ از باغ‎های شاخص ایرانی را در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند. در متون آیینی تخت جمشید، از مکانی به نام «پَرتِتَش» در پاسارگاد نام برده شده است که همان پردیس، «فردیس» عربی یا «پارادایز» انگیسی است. قدیمی‎ترین باغ ایرانی که در فهرست میراث جهانی به آن اشاره شده، «پاسارگاد» است. کهن‎ترین الگوی باغ ایرانی که به دست ما رسیده. این باغ شاهی، در دوره هخامنشیان و به دستور شخص کوروش ساخته شد. بنا بر اسناد تاریخی حتی جای کاشت درختان نیز براساس اصول علمی و هندسی توسط کوروش هخامنشی تعیین و وی شخصاً بر کار ساخت و توسعه نظارت می‎کرد. اما شاید آن‎چه از ورای سال‎ها از پاسارگاد باقی مانده، نتواند به درستی چهره باغ ایرانی را به تصویر بکشد. پس باید از پاسارگاد به شهر شیراز آمد و «باغ ارم» را دید. باغی که به حق «ارم» یا باغ بهشت خوانده می‎شود. در این باغ می‎توان درخت مشهور ایرانی «سرو ناز» را از نزدیک دید.
 
 
 
 

با غ فین کاشان

«باغ فین کاشان» که ساخت آن به دوره حکومت صفویان باز می‎گردد، از جمله دیگر باغ‎های ایرانی ثبت شده جهانی است که نه تنها ویژگی‎های منحصربه‎فرد باغ ایرانی را در خود دارد، بلکه محل وقوع رویدادهای مهمی در تاریخ ایران نیز بوده است. چرا که حمام باغ، شاهد قتل یکی از وزیران کاردان دوره قاجار، یعنی امیرکبیر بوده است.
 
 
 
 

باغ چهلستون

«باغ چهلستون» در نزدیکی میدان نقش جهان اصفهان هم از آن دست باغ‎هایی است که به واسطه عمارت باشوه‎اش شهرت جهانی یافته. ورودی عمارت چهلستون دارای بیست ستون مرتفع است که سقف زیبا و دارای تزئینات را نگه داشته‎اند. در فضای داخلی عمارت، این نقاشی‎های دیواری است که نظرها را به خود جلب می‎کند. این نقاشی‎ها تصاویر پادشاهان صفوی در هنگام ضیافت و پذیرایی از میهمانان و همچنین به هنگام جنگ را نشان می‎دهند.
 
 
 
 

باغ شازده ماهان

کرمان هم از آن دست شهرهای کویری است که دیدن باغی چنین سرسبز در آن عجیب به نظر می‎رسد. اما شاهکار مهندسی در باغ ایرانی این امر را ممکن ساخته است. در هنگام ورود به محوطه «باغ شازده ماهان»، چشم‎اندازی کلی شامل ساختار پلکانی باغ تا مرتفع‎ترین بخش، یعنی عمارت زیبای قاجاری از چهارچوب ورودی مشخص است. در فصل بهار و تابستان عمارت در میان درختان انبوه غرق می‎شود و در فصل پاییز، برگ‎های رنگارنگ درختان چشم‎اندازی رویایی به باغ می‎دهد.

باغ عباس آباد بهشهرالبته ناگفته نماند که باغ‎سازی تنها مختص به مناطق کویری نبوده است. «باغ عباس آباد بهشهر» در استان مازندران، در شمال ایران، تنها باغ ثبت شده در فهرست میراث جهانی است که در ناحیه جنگلی ایران قرار دارد. آن‎چه بر جذابیت کوشک این باغ افزوده، این است که با لا آمدن آب دریاچه پیرامون آن، کل این سازه به زیر آب می‎رود و تنها گیاهانی که از سقف آن روییده است، به صورت جزیره‎ای در میان دریاچه خودنمایی می‎کنند. اما اگر سطح آب پایین باشد، می‎توان کوشک را که در هر چهار طرف یک جفت تاق دارد، دید.

باغ دولت آباد یزدهر باغ ایرانی، یک ویژگی خاص و منحصربه‎فرد دارد. «باغ دولت‎آباد یزد» را هم به واسطه وجود «بلندترین بادگیر خشتی جهان» در آن می‎شناسند. دومین ویژگی ممتاز این باغ، مهندسی گردش آب در کل محوطه باغ است. به طوری که دو مسیر برای عبور آب در نظر گرفته شده است. یک مسیر پنهان و یک مسیر نمایان! آبی که در جوی‎ها جاری است توسط تأسیساتی به زیر زمین منتقل شده و دوباره به سطح زمین باز می‎گردد.
 
 
 
 

باغ اکبریه

از جمله باغ‎های ایرانی در بخش شرقی کشور، می‎توان از «باغ اکبریه» نام برد. با این‎که باغ اکبریه بیرجند تمام ویژگی باغ‎های ایرانی مانند رعایت اصول هندسی در کرت‎بندی و طراحی فضای باغ و رعایت محور تقارن را داراست، اما تأثیراتی از معماری روسی را نیز می‎توان در آن دید. امروزه جدای از بناهای تاریخی باغ اکبریه، موزه باستانشناسی و مردم‎شناسی بیرجند و همچنین موزه عروسک و فرهنگ خراسان نیز در محوطه این باغ قرار دارند.

باغ پهلوان پورقنات و باغ ایرانی همواره دست در دست یکدیگر داشته‎اند. «باغ پهلوان‎پور» یزد نمونه بارز این هماهنگی است. درختان تنومند و کهنسال و همچنین جویبار روانی که از قنات «حسن‎آباد» سرچشمه می‎گیرد، به باغ پهلوان‎پور هویت می‎بخشند. ناگفته نماند این باغ پل ارتباطی میان سنت باغ‎سازی کهن ایرانی با شیوه‎های مدرن آن در ایران است. چنارهای سر به فلک کشیده در دو سوی جویبار باغ به همراه درختان انار، بادام و خرمالو از جمله شاخصه‎های این باغند.
 
 
 
 
گردآورنده : سمیرا میرکاظمی
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همسفر گرامي
با توجه به شيوع ويروس كرونا
لطفا جهت اطلاع از نرخ پكيج ها تا اطلاع ثانوي با شركت تماس حاصل فرماييد